Nikon D7000 - recenzia - Ladislav Laykou Gallay
photo taken @ Budapest railway station
Ladislav Laykou Gallay

Nikon D7000 - recenzia

Pridaný pred 6 rokmi | 23. December 2011 | Prečítaný 12765-krát | Komentáre 4

Ako narodeninový darček som dostal túto zrkadlovku Nikon D7000. Cielene som už predtým pozeral jeho recenzie inde, a teda som vedel do čoho idem. Sám som si totiž tento darček vybral. A musím povedať, že ma nesklamal. Jeho možnosti, kvalita, ovládanie a držanie sú na vysokej úrovni.

V prvom rade by som chcel povedať, že som sa rozhodoval medzi Nikon D7000 a Canon 60D. Najviac sa mi u Canonu páčilo nahrávanie videa. Som pôvodne kameraman a tak som chcel využívať zrkadlovku aj na tento účel. Nakoniec som si však pozrel videá z Nikonu a tak som usúdil, že nie sú zlé a že by sa s tým dalo žiť. Preto som sa rozhodol pre tento fotoaparát.

Prezvedčilo ma aj telo, ktoré na rozdiel od Canonu nie je z plastu ale z horčíka. A teda perfektne sa drží a máte pocit ozajstnej sily v rukách. Okrem toho sú veľmi praktické aj dva kolieskové voliče v predu pri ukazovakú a vzadu pri palci. Tak môžete jedným nastavovať uzávierku a druhým clonu. Alebo jedným clonu/uzávierku a druhým ISO.

Okrem toho má Nikon D700 vstavaný aj timer, a tak nie je problém robiť zrýchlené zábery ako napríklad pohyb oblakov. Čiže fotoaparát urobí fotku napr. každú sekundu a v počítači keď dáte tieto fotky dokopy, tak ten pohyb sa bude javiť zrýchlene. Odborne sa takéto zrýchlenie označuje ako time-lapse. Ku Canonu by trebalo dokúpiť ešte ďiaľkovú spúšť, ktorá by mala zabudovaný tento časovač. Takže nič nebráni tomu kdekoľvek a kedykoľvek hneď po kúpe zhotovovať takéto videá.

Okrem toho sa Nikon pýši aj rýchlym sledom obrázkov za sekundu - až 6 fps. Táto hodnota sa dá nastaviť aj na nižšie čísla.

Nikon obsahuje okrem štandartných režiom aj dva vlastné režimy User 1 a User 2, do ktorých si vie majiteľ uložiť vlastné nastavenie fotoaparátu a jedným pootočením koliečka je zrkadlovka okamžite nastavená. Napríklad ak fotíte hokejový zápas, tak na fotenie hráčov na ľade potrebujete iné nastavenia ako na fotenie ľudí na lavičke a v hľadisku. A takto viete veľmi rýchlo medzi týmito nastaveniami prepínať.

Taktiež Nikon obsahuje funkciu Mirror Up kedy sa pri prvom stlačení spúšte zdvihne zrkadlo a pri druhom sa urobí samotná snímka. To má za následok eliminovanie otrasov pri vyklápaní zrkadla. Možno túto funkciu nebudete tak často využívať, no raz sa môže hodiť.

Quiet mode zas ponúka pomalšie dvíhanie zrkadla a tým zníženie hluku. Veľmi vhodná vec na koncertoch filharmónie, opery, baletu a iných podujatiach, kedy sa vyžaduje maximálne ticho. Foťák síce nezmĺkne úplne, no hodnota hluku je nižšia.

V najbližej dobe pribudnú aj fotky z tohto stroja. Okrem iného som si v nedávnej dobe požičal od kamaráta Martina blesk Speedlight SB-800. Fotografie takto dostali nevýdanú hĺbku, ostrosť, jas a sú omnoho krajšie. Odporúčam preto takúto investíciu. Budete veľmi spokojný. Daný blesk sa už síce nevyrába, no sú dostupné blesky SB-700 a SB-900. Včera ma prekvapila funkcia ich vzdialeného odpalovania, kedy sa dajú spolu s Nikonom synchronizovať tak, aby sa odpálili na diaľku. Čiže blesk umiestnite niekde inde v priestore a máte omnoho väčie možnosti nasvietenia scény. 

Odporúčam preštudovať si manuál a zistíke koľko toho ešte tento stroj ponúka. Môžem ho jednoznačne odpočúrať ak sa rozhodujete medzi Nikonom a Canonom. Predtým som nebol na žiadnej strane a tak som sa nezávysle rozhodol. Avšak ak by som si mal vybrať Canon 5 Mark II, bral by som radšej ten. Tam by som to urobil hlavne kvôli videu. A to aj keby som mal na výber mašinku od Nikonu v rovnakej kategórii. Ten Canon 5 Mark II je proste úžasný!

Momentálne to však platí o Nikone D7000! Lepší vrabec v hrsti ako holu na streche. Chcem týmto poďakovať svojej super maminke za takýto darček. Veľmi si ju vážim (a to aj keby mi takýto darček nekúpila).

Avatar - ARaryJaddy
ARaryJaddy pred 11 mesiacmi
By dealing together, you both can address problems of self-esteem and mutual trust. Core maca in the supplier energetix is surely an herb that tests quite well for several males.
Avatar - Janisa
Janisa pred 2 rokmi
Very valid, pithy, sutnccci, and on point. WD. http://oomuxe.com [url=http://iumuktnwxx.com]iumuktnwxx[/url] [link=http://eixwhruodok.com]eixwhruodok[/link]
Avatar - Elida
Elida pred 2 rokmi
A minute saved is a minute <a href="http://rapximbii.com">eanedr,</a> and this saved hours!
Avatar - Seven
Seven pred 2 rokmi
Hey, sulbte must be your middle name. Great post!

Zanechať komentár

Prezývka:
E-mail: (nebude zverejnený)
Upozorniť: (v prípade odpovede zaslať upozornenie na Váš e-mail)
Kontrolný kód
refresh
Check code picture
(opíšte znaky z obrázka)
Pre zobrazenie avatarov využívam službu gravatar.