photo taken @ Budapest railway station
Ladislav Laykou Gallay

Romain Rolland: Peter a Lucia (Esej)

Pridaný pred 7 rokmi | 14. November 2010 | Prečítaný 2733-krát | Komentáre 5

Zaujímavým predstaviteľom francúzkej literárnej generácie je Romain Rolland. Hoci sa narodil v mestečku Clamecy, žil a študoval v Paríži. Venoval sa próze, dráme, pôsobil ako učiteľ, bol hudobným aj literárnym kritikom. Páči sa mi, že vojnu,na rozdiel od iných autorov opisoval zo zázemia a nie z frontu. Novelu Peter a Lucia som si vybral práve z tohto dôvodu. Ukrýva v sebe autorov bytostný odpor k vojne a násiliu.

Dej sa odohráva počas bombardovania Paríža vo veľmi krátkom období. V stredu večer 30. januára 1918 stretne Peter Luciu. Kniha rozpráva o ich milostných stretnutiach a ich nehynúcej láske. Všetko sa skončí na Veľký piatok 29. marca 1918 v kostole. Lucia niekoľko krát zbadá rusovlasé dievčatko, o ktorom sa jej snívalo a ktoré je akýmsi symbolom smrti. V objatí sú zavalení pilierom, ktorý padne v dôsledku bomby.

Autor stavia do kontrastu vojnu a čistú lásku dvoch ľudí. Keď sa v metre po prvýkrát uzrú, sú spolu len krátko. Peter nevie, či sa ešte niekedy uvidia. Postupne sa začnú stretávať. Začína ich príbeh lásky, ktorý je striedaný úvahami. Peter pochádza z bohatšej meštianskej rodiny. Doma sa kladie vlastenecká povinnosť na prvé miesto. O citoch sa u nich nehovorí.

S jeho starším bratom Filipom si boli celkom blízki, než ho povolali do vojny. Po jeho prvom návrate sa jeden od druhého viac odcudzili. Myslím, že je tu možné čiastočne pozorovať vplyv vojny na človeka. Veľkú rolu zohráva aj fakt, že Peter bol tiež povolaný na vojenčinu. Nastúpiť mal o pol roka. Neustále sa k tomu v myšlienkach vracia, čo je pochopiteľné.

Viac som sa stotožnil s postavou Lucie. Bola chudobnejšia, no na rozdiel od Petra viac praktická. Nemala dosť peňazí na doštudovanie  maliarstva. Živila sa maľovaním gýčovitých obrazov. Žila  len s matkou, ktorá pracovala v továrni na strelivo. Prekvapila ma Petrova reakcia a jeho odpor k nej, pretože nenávidel vojnu a každého, kto ju čo i len nepatrne podporoval. Lucia mamu bránila, pretože z niečoho žiť musia.

V porovnaní s dnešnou dobou ma zaujal ich vzťah. Peter by si aj Luciu vzal za ženu, no tá chcela ešte počkať do Veľkej noci. Autor počas celého diania rozoberá nezmyselnosť vojny. Nemal som problém prijať tento názor. Skrze Petra a Luciu poukazuje na nemožnosť dvoch jedincov bojovať proti celej spoločnosti a národu. Krásne to prirovnal ku zdvihnutiu kostola. Zamýšľa sa čiastočne nad otázkou existencie, nevidí zmysel v budúcnosti. Jedinou istou vecou je pre neho prítomnosť. Veľmi s ním nesúhlasím. Oplatí sa žiť aj pre budúcnosť.

Som rád, že autor spomenul aj Filipovu niekoľkodňovú dovolenku, keď sa vrátil domov. Potajme sa dozvedel o Petrovej láske. Nakoniec vidí, že on sám nič nedosiahol, no rád by zachránil tých dvoch. „Môj život je obetovaný. V poriadku!  No nie je spravodlivé brať aj tamtie dva životy. Keby som aspoň mohol vykúpiť ich šťastie!“ Takáto obeta je v skutku inšpiratívna. Nečakal som to práve od Filipovej postavy.

Z kompozičného hľadiska kniha nie je členená na kapitoly. Dej má jednoduchú líniu. Rolland využil silného všadeprítomného a vševediaceho rozprávača. V úvahových častiach rozmýšľa o vojne a láske. Autor neopisuje krvavé boje ani scény, skôr ich len jemne naznačuje. Až tak mi nevadia naturalistické opisy, no v celej tejto romantike by na mňa pôsobili asi dosť odpudivo. Nechápal som ľahostajný postoj Petra a Lucie k vojne, keď sa zaoberajú svojimi koníčkami, zatiaľ čo za oknami zurčia strely granátov. Rolland ich nakoniec necháva zomrieť, pretože pred vojnou sa nedá utiecť, no zomierajú spolu, lebo láska je nádejou.

Toto dielo je jedno z tých, ktoré hodnotím pozitívne. Svojou stručnosťou a krátkosťou bolo ľahké na čítanie. Nachádza sa v ňom množstvo jazykových prostriedkov ako metafory, prirovnania, epitetá. Najviac je na bezcieľnosť vojny poukazované otázkami. Nútili ma zamyslieť sa nad danou vecou a nedostal som hneď odpoveď, ktorú by som mohol pasívne prijať. „Veď cesta bola dosť široká pre všetkých! Prečo teda tá besná túžba zničiť seba samého?“ Záver mal trochu prirýchly spád, až mi bolo ľúto, že už je koniec. Napriek pochmúrnosti celého okolia prežívajú títo dvaja šťastie a radosť. Tešia sa jeden z druhého. Táto kniha má aj dnešnému človeku čo povedať.

Avatar - Homework Good Or Bad
Homework Good Or Bad pred 2 mesiacmi
essay writing videos for elementary <a href="http://collegeessays.cars">college essays</a> college essays <a href=http://collegeessays.cars>short argumentative essays</a>
Avatar - Custom Essay Writers
Custom Essay Writers pred 2 mesiacmi
personal essay for college <a href="http://collegeessays.cars">medicine essay writing</a> college application essay <a href=http://collegeessays.cars>college essay help</a>
Avatar - Buy Essay Paper
Buy Essay Paper pred 2 mesiacmi
essays immigration <a href="http://collegeessays.cars">college application essay</a> college essay writing <a href=http://collegeessays.cars>writing a essay format</a>
Avatar - ohiqofi
ohiqofi pred 7 mesiacmi
http://price-of-levitra-20mg.mobi/ - price-of-levitra-20mg.mobi.ankor <a href="http://buyventolin-online.mobi/">buyventolin-online.mobi.ankor</a> http://buylevitrageneric.mobi/
Avatar - nehetece
nehetece pred 10 mesiacmi
http://20mg-levitraforsale.com/ - 20mg-levitraforsale.com.ankor <a href="http://usbuy-ventolin.com/">usbuy-ventolin.com.ankor</a> http://generic-levitracheapest-price.com/

Zanechať komentár

Prezývka:
E-mail: (nebude zverejnený)
Upozorniť: (v prípade odpovede zaslať upozornenie na Váš e-mail)
Kontrolný kód
refresh
Check code picture
(opíšte znaky z obrázka)
Pre zobrazenie avatarov využívam službu gravatar.