Vyhnanec bez JavaScriptu - Ladislav Laykou Gallay
photo taken @ Budapest railway station
Ladislav Laykou Gallay

Vyhnanec bez JavaScriptu

Pridaný pred 8 rokmi | 07. Apríl 2010 | Prečítaný 730-krát | Komentáre 0

Non-stop sme súčasťou veľkej siete zvanej internet. Naše účty sú snáď všade. Facebook, YouTube, G-mail, MySpace, Twitter. Príjemná grafika a hlavne interaktívne funkčné webove rozhranie. Všetko je to zväčša postavené na jazyku JavaScript. Čo ale, keď ho náš prehliadač nepodporuje?

Čarbať si na papier

Rozhodol som sa vypnúť si JavaScript. Ako operista (ten, kto používa prehliadač Operu) mám možnosť si v menu vypnúť podporu tohto jazyka. Na prvý pohľad sa nič významné neudialo. Slnko svietilo ďalej.

Moje prvé kliky viedli na azda najväčšiu sociálnu sieť, obroská grupa ľudí pod názvom ksichtokniha. Bol som privítaný ako nepriateľ. To, na čom je celý facebook postavený a to, čo tvorí 98% negatívnych statusov som vypol. Každý vždy nadáva, že mu niečo nefunguje, chat sa pokazil, nedá sa odoslať správa.

Vzhľad stránky sa nezmenil. Ovplyvnená bola však funkcionalita. Hoci chat mi zobrazoval 26 ľudí online, ani jednému som nemohol napísať správu. Taktiež totálny zákaz písania komentárov, lajkovania videii a fotiek. Ani nové myšlienky si nemôžem pridať do svojho statusu. Mohol som si len čarbať na papier...

Návrat k socializmu

Omnoho horšie pochodil YouTube. Kým na facebooku som si aspoň mohol pasívne čítať ostatné správy, hlavný účel portálu YouTube bol v ťahu. Nemohol som si pozrieť ani jedno video. Ostávalo mi sa len čumieť na čiernu plochu, kde ešte nedávno skackali farebné obrázky. Miniatury k videám sa tiež nezobrazovali. Vyhľadávanie prestalo pracovať a celý nový design, na ktorom sa dlho pracovalo ostal stáť ako davy pred Tuzexom.

Google-sáci trošku nedomysleli ani e-malovú službu. Po otvorení adresy gmail.com som očakával automatické prihlásenie. Namiesto toho ma len vítala správa: "Loading laykou@gmail.com…". Záchrannú ruku mi podával malý nenápadný link vpravo dole - Load basic HTML.

Ešte že tak, pomyslel som si a preťukol som na MySpace.

Prekvapenie

Tvorcovia MySpace asi najviac mysleli na nás, chudobných na JavaScript. Dokonca aj rozbalovacie menu je riešené pomocou CSS a nie JS. Pridal som si nový status a prezrel si prijaté správy. Kde tu niečo nefungovalo, ale neboli to až také fatálne veci. Dokonca mi aj blikala správa, že nemám zapnutý JavaScript a kliknutím na nasledujúci odkaz mi poradia, ako tento problém vyriešiť.

Moja púť konečne dorazila ku Twitteru. Všetko bežalo tak ako malo. Buďto jeho web masteri naozaj brali ohľad aj na bedžavaskriptovcov, alebo (a to je ešte viac pravdepodobnejšie) Twitter obsahuje tak málo JS, že vlastne žiadny. Na to, aby zobrazil niekoľko tweetov naozaj veľa z tohoto jazyka netreba.

Zhodnotenie

Musím povedať, že som očakával viac podpory aj v prípade vypnutia JS. Hlavne od Google. O Facebooku je známe, že má problémy či s JavaScriptom, či bez neho. MySpaceom som bol milo zaskočený a Twitter zvládol môj test na jedničku. Ja ako tvorca stránok vždy (zväčša) myslím na tých, ktorí možnosť Javascriptu nemajú alebo nechú mať.

Počas môjho surfovania som sa miestami cítil ako takým vyhnancom. Konštatujem však, že pri tomto "teste" som sa príjemne zabavil. Tak teda, zapnúť Javascript a život ide ďalej. No nie?

Žiadny komentár

Zanechať komentár

Prezývka:
E-mail: (nebude zverejnený)
Upozorniť: (v prípade odpovede zaslať upozornenie na Váš e-mail)
Kontrolný kód
refresh
Check code picture
(opíšte znaky z obrázka)
Pre zobrazenie avatarov využívam službu gravatar.