photo taken @ Budapest railway station
Ladislav Laykou Gallay

Ulead Video Studio 11 Plus

Pridaný pred 8 rokmi | 05. Apríl 2010 | Prečítaný 1352-krát | Komentáre 4
Toto je starý článok, ktorý je presunutý z pôvodného blogu. Bol zverejnený 8.9.2008 o 21:32:10. Momentálne používam Sony Vegas.

Ten to program už používam nejakú tú stredu a dosť som si ho obľúbil. Má príjemné rozhranie a intuitívne ovládanie. Jeho pracovná plocha je rozdelená na tri také základne časti:

  • náhľadové okno videa - poskytuje náhľad na aktuálne spracovávané video prípadne súbory z knižnice
  • knižnica - všetky videá, hudba, titulky, efekty, obrázky ktoré chceš neskôr použiť v projekte
  • časová os - sem sa to všetko nahádže, zmixuje a exportuje

Po dvojkliku na náhľadové okno sa zobrazí v móde fullscreen. Táto funkcia mi trošku chýba v Adobe Premiere.

V knižnici je ku každej galérii (video, audio, obrázkovej) vytvorená základná sekcia. Tretím tlačidlom v knižnici sa spustí Library Manager. tu sa dajú editovať - pridávať ďalšie sekcie. Hodí sa to pri rozpracovaní viacerých projektov a lepšiu organizáciu.

Pri pridávaní videa alebo zvuku do galérie (knižnice) je možné si pri vyberaní súboru si ho okamžite pozrieť -- automaticky prehrať. Túto funkciu Adobe Premiere tiež postráda. Je výhodné ju použiť pri prehľadávaní veľkého množstva hudby. Nemusíš vždy pridať skladbu do galérie a až potom si ju vypočuť. a pokiaľ sa nehodí znovu otvárať dialógové okno a hľadať ďalšiu.

V knižnici sa ku každému videu a obrázku zobrazí ich miniatura. Všetky súbory sa na časovú os presúvajú metódou drag & drop (ťahaj & pusti).

Asi najväčšie plus je funkcia Split by scenes. Umožňuje automatické rozdelenie celého videa na menšie kúsky na základe scén - strihov. Čiže tam kde je strih -- prechod na iný obraz sa video rozdelí. Takto rozdelené časti sa potom pridajú do knižnici ako miniatury a je možné s nimi narábať ako so samostatnými videami.

Na časovej osi sa nachádza 5 základných stôp - 2 video stopy, 1 titulková stopa a 2 audio stopy. Existujú dva druhy video stôp: základná a overlay. Základná stopa sa nachádza na celej obrazovke. Na základnej - hlavnej stope sa videá nemôžu od seba vzdialiť a nie je možné meniť ich veľkosť a pozíciu. Overlay vrstvy disponujú aj týmito vlastnosťami. Ich maximálny počet je 6.

Videá a ani obrázky bohužiaľ nie je možné editovať do takej miery ako je tomu v programe Premiere od Adobe. Ulead neumožňuje rotáciu objektov, pridávanie najrôznejších efektov, korekciu farieb, a mnoho iných vecí. Fotografie sa dajú oživiť jednoduchým zoomovaním. Ulead Video Studio obsahuje aj pár filtrov - efektov na video (celkovo 50) ako napríklad sépia, negatív, starý film, hviezdičky a kopu iných srandičiek.

Aj na úpravu zvuku sa tu niečo nájde. Pár filtrov - efektov obsahuje aj Video Studio. Samozrejme nedá sa v nich vyblázniť natoľko ako v iných profesionálnych štúdiach.

Pridávanie titulkov nie je nič zložité. Stačí si vybrať jeden z predvolených designov prípadne si vytvoriť vlastný. K dispozícii je aj niekoľko animácii.

Export videa je veľmi jednoduchý. Stačí si vybrať formát - množstvo prednastavených. Pre skúseňejších sa dajú vyladiť všetky detaily v nastaveniach. Ja používam formát MPEG II normu PAL s 25 fps. To je Európska štandarta. Amíci majú NTFS 30 fps (frames per second). Dátový tok používam variabilný. Konštantný sa používa iba ak video neobsahuje rýchle zmeny (prezentácia obrázkov). Pri pohybu osôb vo videu by mohlo sekať. Rýchlosť 8000 kbps. Kvalitu zvuku mám MPEG frequencia 4800 MHz a rýchlosť 224 kbps.

V dnešnej dobe je už podpora širokouhlého obrazu s pomerom strán 16:9 samozrejmosťou. Zatiaľ som však využil iba 4:3 -- rozlíšenie videa: plný formát (720x576).

Video Studio podporuje aj vytvorenie DVD s menu. Osobne s tým nemám dobré skúsenosti (výsledok mi sekal v DVD playeri, ale môžeš vyskúšať). Ja preferujem export do MPEG. DVD si vytvorím v programe ConvertXToDVD alebo TMPEG DVD Author a napálim ho cez Nero. Toto mi zatiaľ vždy fungoval a dosiahol som najvyššej možnej kvality. Možno si niekto povie, že si len komplikujem robotu. Veď v Ulead Video Studio sa dá vytvoriť DVD aj napáliť, ale takto dosahujem vyššej kvality a vyhovuje mi to :)

Spomínam export videa, ale ešte som zabudol na nahrávanie videa (z kamery, alebo prostredníctvom TV karty), takze ano. Aj toto podporuje tento program. Avšak mal som s tým nejaké problémy a nefungovalo mi to. Preto som sa uchílil ku Neru a to mi fachá ako hodinky. Pokiaľ máš iné skúsenosti, napíš. Viem že to náhrávanie funguje vo verzii 10 Plus (mám odskúšané) ale v 11-kovej verzii mi nešlo.

Ja som s programom spokojný. Poskytuje príjemné rozhranie a intuitívne ovládanie. Je jednoduchý na používanie pre začiatočníkov a ponúka dostatočný výkon na tvorbu videii profesionálneho štandartu a kvality.

Avatar - Guestspoor
Guestspoor pred 2 mesiacmi
guest test post
<a href=" http://temresults2018.com/ ">bbcode</a>
<a href="http://temresults2018.com/">html</a>
http://temresults2018.com/ simple
Avatar - Quick Loans
Quick Loans pred 5 mesiacmi
personal loans <a href="http://personalloans.store">loans personal</a> personal loans <a href=http://personalloans.store>personal loans unsecured</a>
Avatar - Online Lenders
Online Lenders pred 5 mesiacmi
small personal loans <a href="http://personalloans.store">personal loans</a> credit personal loans <a href=http://personalloans.store>interest free loan</a>
Avatar - bubub
bubub pred 4 rokmi
Pozdravujem.
Páči sa mi Ulead 11 Plus.
Mám dve otázky:
1. Má "overlay" editáciu "Frame key?" To je presný posun miniobrázkov z miesta na miesto tak, ako chcem ja?
2. Kde sa dá kúpiť Ulead 11 Plus?
Ďakujem za odpoveď. MI.

Zanechať komentár

Prezývka:
E-mail: (nebude zverejnený)
Upozorniť: (v prípade odpovede zaslať upozornenie na Váš e-mail)
Kontrolný kód
refresh
Check code picture
(opíšte znaky z obrázka)
Pre zobrazenie avatarov využívam službu gravatar.